خانه » اخبار » خبر های روز دنیا » پشت مرزهای سوریه چه خبر است؟

پشت مرزهای سوریه چه خبر است؟

بنی آدم اعضای یکدیگرند               که در آفرینش زیک گوهرند

در حالی عده‌ای از مخالفان دولت سوریه، هزارمین روز آغاز رخدادهای ‌این کشور را با پخش تصاویر و ویدئو جشن گرفتند که واقعیات موجود در صحنه سوریه، جایی برای شادی ‌نمی‌گذارد. گزارش‌های بین‌المللی، تصویری تیره و تار از خونریزی و تخریب را نشان می‌دهد که باعث بروز شکافی اجتماعی شده و بازسازی آن احتمالا به زمانی بسیار طولانی نیاز دارد.

به گزارش تحقیقاتی سایت نوگل باغ در این دوره هزار روزه گروه‌های مسلحی به وجود آمده‌اند که مناطق خارج ار کنترل دولت مرکزی را بین خود تقسیم کرده‌اند. گروه‌های رادیکال قلمروهای مخصوص خود را ایجاد کرده‌اند. جهادی‌ها از کشورهای گوناگون به خیابان‌های سوریه سرازیر شده‌اند تا از دروازه شهرهای سوریه خود را به درهای بهشت برسانند، کودکان سلاح به دست گرفته‌اند و جنگ‌سالاران نقش خود را در تخریب سوریه به خوبی بازی می‌کنند!

داستان‌ها از کودکی حکایت می‌کند که در حمص از سرما جان باخته است و یا از مزارع کشاورزی در شرق سوریه که به نفت آلوده شده است. گندمزارهای سابق، شاهد مردمانی گرسنه است که در جستجوی یک قرص نان هستند. سوریه از سرما به خود می‌لرزد و فرزندان آن، ثروت آن و تمدن هفت هزار ساله آن دیگر جانی در بدن ندارند.

گزارش در مورد آمار تلفات سوری‌ها می‌گوید: «از دست رفتن جان انسان‌ها وحشتناک‌ترین چهره جنگ در سوریه است. مرگ ناشی از جنگ در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ به میزان ۶۷ درصد افزایش یافته ‌و تاکنون به حدود یک صد هزار نفر ‌رسیده است. برآورد‌ می‌شود که چهارصد هزار نفر دیگر نیز دچار قطع عضو یا مجروحیت شده‌اند که مجموع این دو عدد بیش از ۲ درصد جمعیت سوریه را شامل خواهد شد».

آموزش و پرورش در سوریه نیز در میان یک فاجعه خاموش ‌است. نرخ ترک تحصیل به ۴۹ درصد رسیده ‌و به عبارت دیگر، تقریبا نیمی از کودکان سوری از آموزش رسمی محروم شده‌اند. نظام آموزشی سوریه حدود سه هزار مدرسه را به دلیل خرابی‌های جنگ از دست داده است، ۶۸۳ مدرسه دیگر به پناهگاه آوارگان تبدیل شده است. کمبود معلم هم وجود دارد و هزاران تن از آن‌ها از حانه خود آواره شده‌اند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در این مورد بیان کردند: درگیری‌های سوریه به نوعی جنگ احزاب است.

یکی از مراجع تقلید گفت: در حال حاضر کشورهای مختلفی دست به دست هم دادند و می‌خواهند نظام سوریه را ساقط کنند و این همان جنگ احزاب است.

، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی بعدازظهر شنبه در ادامه تفسیر سوره احزاب که در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به آیه نهم این سوره که سرآغاز بیان جنگ احزاب است اظهار داشت: در سوره احزاب ۱۷ آیه به جنگ احزاب اشاره شده است.

وی با اشاره به دلیل نامگذاری جنگ احزاب گفت: تمام طایفه‌ها و قبایل عرب که مخالف اسلام بودند دست به دست هم دادند و می‌خواستند اسلام را از بین ببرند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: این جنگ احزاب در تاریخ ممکلت ما تکرار شده و هنگامی که در جنگ تحمیلی صدام به ما حمله کرد نشان داد که این تنها جنگ عراق علیه ایران نبود بلکه آمریکا، اسرائیل، برخی کشورهای عربی اقدام به ارائه اطلاعات و نیرو و سلاح به عراق کردند.

به گفته آیت الله مکارم شیرازی محرک جنگ احزاب قبیله یهود بود و تحریک کننده صدام برای جنگ علیه ایران هم صهیونیست‌ها بودند که خوشبختانه هر دو جنگ به پیروزی جبهه حق منجر شد.

وی اغتشاشات سوریه و مداخلات کشورهای خارجی در برپایی این جنگ را نوعی جنگ احزاب دانست و گفت: الان جنگ احزاب دیگری در جریان است و سوریه خواهان اصلاحات است اما اسرائیل، آمریکا، انگلیس، ترکیه، عربستان صعودی و قطر دست به دست هم دادند و جنگ احزاب جدیدی راه انداختند و در ماه رمضان این همه کشتار می‌کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: ان شاء الله در این جنگ احزاب همگی آنها ناکام خواهند شد و امیدواریم خداوند کمک کند که این اغتشاشات تمام شود و سوریه دست به اصلاحات بزند و مردم از این وضعیت نجات یابند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: در اخبار آمده است که ۵۰ هزار نفر از مردم سوریه مسلح شدند و در مقابل اشرار که همه دنیا می‌دانند از کجا تغدیه شدند ایستادگی می‌کنند.

درباره شــهریاری

من معّلــم هستم آنچه خــود آموختم باسـخاوتمندی به تو می آموزم به تــو می آموزم الـف ایمان را تا که روحت با آن نور صیقل یابد به تو می آمــوزم که چطور عشق را در دل خود ضرب کنی و سپس برهـمگان تقسیمش و چطور نامساویــها را به تساوی بکشی به تو می آموزم لحظه های گذران هستی چه بهایی دارند هر زمان گلبرگی از عمر منو تو به زمین می افتد پس بیا بوی خوش خـوبی را به همه هدیه کنیم نــوگلم ... فررنــدم ... ای سراپا همه شوق ای سـراپا همه شور ... تو بخواه ... تو بپـرس تا که تـعریف کنم بی نهایت ها را ...

مطلب پیشنهادی

۶ اولویت کاری دولت یازدهم در حوزه فرهنگ

به گزارش گروه خبری نوگل باغ ، به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *