خانه » خانواده ها » دانستنی های تربیتی » تاثیر روزه برکاهش تباهی سلول‌های عصبی

تاثیر روزه برکاهش تباهی سلول‌های عصبی

 
یک روانشناس مطرح کرد: تاثیر روزه بر کاهش تباهی سلول‌های عصبی/ روزه انسان را به آرامش روان می‌رساند.یک روانشناس گفت: نتیجه تحقیقی که در مجله آمریکایی «سوخت و ساز سلولی» منتشر شده است، نشان می‌دهد عدم مصرف غذا یا مصرف کم مواد غذایی طی ۱۶ تا ۳۶ ساعت و یک تا ۳ بار در هفته به مقاومت سلول‌های عصبی در برابر تباهی منجر می‌شود.
ramezanامیرمحمد شهسوارانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با تأکید بر فواید روزه‌داری در کاهش استرس اظهار داشت: یکی از مهمترین روش‌های مدیریت استرس رویکرد مذهبی و دینی است. اسلام در زمینه شناسایی استرس و تأثیر آن بر فرد و همچنین کنترل آن نظریه دارد. از آیات قرآن رفتار پیامبر (ص) و ائمه (ع) در می‌یابیم که فشار روانی می‌تواند با توکل به خدا و خواندن قرآن کاهش پیدا کند.وی افزود: علامه مجلسی از امام رضا (ع) نقل می‌کند که «برای رسیدن به نشاط معنوی و دوری از استرس بعد از واجبات کاری بهتر از خوشحالی برای مومن نزد خدا نیست.»این در حالی است که یکی از علائم استرس احساس تنیدگی است و خوشحالی ایجاد استرس مثبت می‌کند و از تنیدگی می‌کاهد.وی ادامه داد: تحقیقات در انگلیس و آمریکا نشان داده است که انس با قرآن به ویژه وقتی به صورت تجوید خوانده می‌شود ایجاد آرامش می‌کند زیرا انوار قرآن کاهنده استرس است.این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان فرد صبر را تمرین می‌کند و با خواندن دعا از استرس خود می‌کاهد.

وی با اشاره به تحقیقات علمی تصریح کرد: وقتی معده خالی باشد بخش زیادی از فعالیت‌های استرس‌زا که به میزان زیادی معطوف به دستگاه گوارش است کاهش پیدا می‌کنند و وقتی معده در حالت استراحت است فعالیت‌های تحریکی دستگاه گوارش صورت نمی‌گیرد که این موضوع به کاهش استرس منجر می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر روزه چشم، دهان و گوش در ماه مبارک رمضان در کنار روزه مرسوم گفت: صحبت نکردن پشت سر دیگران منجر به کاهش استرس می‌شود. همچنین برخی محر‌ک‌های دیداری و شنیداری تولید فشار روانی می‌کنند که افراد با پرهیز از این محرک‌ها در ماه مبارک رمضان به میزان زیادی بر آرامش خود می‌افزایند.

درباره شــهریاری

من معّلــم هستم آنچه خــود آموختم باسـخاوتمندی به تو می آموزم به تــو می آموزم الـف ایمان را تا که روحت با آن نور صیقل یابد به تو می آمــوزم که چطور عشق را در دل خود ضرب کنی و سپس برهـمگان تقسیمش و چطور نامساویــها را به تساوی بکشی به تو می آموزم لحظه های گذران هستی چه بهایی دارند هر زمان گلبرگی از عمر منو تو به زمین می افتد پس بیا بوی خوش خـوبی را به همه هدیه کنیم نــوگلم ... فررنــدم ... ای سراپا همه شوق ای سـراپا همه شور ... تو بخواه ... تو بپـرس تا که تـعریف کنم بی نهایت ها را ...

مطلب پیشنهادی

راهکارهایی برای افزایش مهارت های اجتماعی در کودکان (قسمت دوم)

آماده سازی مهارت های اجتماعی : ۱. تعریف: مهارتی را که می آموزید توصیف کنید. ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *